Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy memoratywnej

W Olsztynie odbyło się uroczyste odsłonięcie na murze Areszt Śledczego tablicy memoratywnej poświęconej osobom związanym z polskim podziemiem antykomunistycznym, które były przetrzymywane i represjonowane w Więzieniu Karno-Śledczym w Olsztynie.

  • Uroczystość odbyła się 7 czerwca Łukasz Czechyra /IPN

Była to wspólna inicjatywa delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz Aresztu Śledczego w Olsztynie. Tablica została poświęcona przez abp. Józefa Górzyńskiego, metropolitę warmińskiego, a uroczystego odsłonięcia dokonali dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie oraz płk Wojciech Szczudło, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie.

- Przypominamy o tym, że byli ludzie którzy żyli w skier powodzi, nieśli idee wolnej, suwerennej, niepodległej Polski w tę czarną noc okupacji, wojny, a potem okupacji komunistycznej - mówił dr hab. Karol Sacewicz. Podkreślił, że ważne jest, by czcić pamięć o bohaterach. 

- Nie może być zgody na schizofrenię, która pozwala składać ukłony żołnierzom podziemia antykomunistycznego i jednocześnie trwać w obronie sowieckich pomników, które znajdują się w przestrzeni publicznej. Instytut Pamięci Narodowej przez takie działania memoratywne przypomina, że wielka, wolna, suwerenna, a przede wszystkim niepodległa Polska ma prawo dbać o swoich bohaterów, prawdziwych bohaterów, którzy realizowali idee niepodległej Polski - podkreślił naczelnik olsztyńskiej delegatury.

- Ta tablica jest wyrazem uznania wobec wszystkich, którzy nie bali się upomnieć o wartości dla nas najważniejsze, czyli wolność i niepodległość naszej ojczyzny - mówił płk Wojciech Szczudło.

Druga część uroczystości odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, gdzie miało miejsce sympozjum naukowe poświęcone członkom organizacji antykomunistycznych, którzy byli prześladowani w Więzieniu Karno-Śledczym w Olsztynie. Prelekcje wygłosili dr Waldemar Brenda oraz Michał Ostapiuk.

 

 

do góry