Nawigacja

Aktualności

Koncert patriotyczny „Patrioci 1956-1989”

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim miał miejsce koncert patriotyczny pt. „Patrioci 1956-1989” w wykonaniu Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, dyrygowanego przez Małgorzatę Górską-Dubownik. W akompaniamencie grał zespół muzyczny pod przewodnictwem kom. Tomasza Marka.

Koncert ten był inicjatywą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wydarzenie to cechowało się walorami edukacyjnymi poprzez zaprezentowanie słuchaczom realiów życia w PRL oraz przedstawienie tragedii Polaków wobec represyjnej władzy komunistycznej począwszy od rozruchów czerwcowych w 1956 aż do upadku PRL 29 grudnia 1989 roku, przy jednoczesnym przybliżeniu opozycyjnych utworów muzycznych tego okresu.

Spektakl rozpoczął o godz. 13 Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Tomasz Klimek, który w krótkim wprowadzeniu przywitał przybyłych gości oraz zaprosił uczestników do zapoznania się z twórczością Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego. Przemówienie do gości wystosował również dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie - w swej wypowiedził streścił on realia okresu 1956-1989, którego to tyczyła się tematyka koncertu.

Wydarzenie składało się z dwóch przeplatanych ze sobą części. Pierwsza z nich, merytoryczna, przybliżała poszczególne lata, w których odbywały się rozruchy bądź protesty przeciwko władzy komunistycznej i ich represjom. Prowadzący tych bloków przedstawiali również historię osób związanych z tymi wydarzeniami. Część merytoryczna była jednocześnie przeplatana z główną częścią muzyczną, w ramach której Chór Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego wraz z zespołem muzycznym zaprezentował utwory opozycyjne, tworzone w latach 1956-1989. W repertuarze znalazły się takie utwory, jak „Wieża radości, wieża samotności” (Sztywny Pal Azji), „Chciałbym być sobą” (Perfect) oraz utwory autorstwa Jacka Kaczmarskiego, w tym „Mury” oraz „Nasza klasa”.

Wśród zaproszonych gości, oprócz przedstawicieli komend miejskich oraz powiatowych Policji z województwa warmińsko-mazurskiego, znaleźli się również reprezentanci pozostałych służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Straży Więziennej, Straży Leśnej czy też Służby Celno-Skarbowej. Na koncercie obecni również byli uczestnicy dramatycznych wydarzeń okresu 1956-1989 oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

do góry