Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Matusia”

W Dobrym Mieście odbył się pokaz przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej filmu „Matusia”. Jest to niezwykła opowieść o matce Matyldzie Getter – tytułowej Matusi. Przełożona Prowincji Warszawskiej była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

  • W temat Polaków ratujących Żydów wprowadził Dawid Zagził z olsztyńskiej delegatury IPN Łukasz Czechyra /IPN

Matka Matylda Getter mówiła: Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić.

Poprzez rozbudowaną sieć sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 500 dzieci, a także około 250 dorosłych. Dzięki staraniom ocalonych przez nią Żydów Instytut Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem pośmiertnie nadał jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Siostra Matylda Getter współpracowała również z konspiratorami z Polskiego Państwa Podziemnego i prowadziła akcje niesienia pomocy osobom aresztowanym przez Niemców. Wspierała ludność cywilną podczas Powstania Warszawskiego.

Na film wyświetlany w dobromiejskim kinie przybyła młodzież ze szkół w Dobrym Mieście, a Dawid Zagził z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, wprowadził zgromadzonych w temat Polaków ratujących Żydów. Pokazowi filmu towrzyszyła prezentacja wystawy IPN o Polakach ratujących Żydów, którą można oglądać w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, a Dawid Zagził przekazał nauczycielom materiały edukacyjne do wykorzystania podczas zajęć.

Film dostępny jest na IPNtv.

 

 

do góry