Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie przygotowała infografiki edukacyjne. Zostały one zaprezentowane podczas briefingu prasowego.

  • Dr hab. Karol Sacewicz zachęcał do korzystania z infografik podczas zajęć edukacyjnych. Łukasz Czechyra /IPN

Święto zostało ustanowione w 2018 r. Data 24 marca nie jest przypadkowa - tego dnia w 1944 r. dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie razem z Kuratorium Oświaty w Olsztynie zorganizowała briefing prasowy z udziałem dr. hab. Karola Sacewicza, naczelnika delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie oraz Wojciecha Cybulskiego, warmińsko-mazurskiego wicekuratora oświaty, podczas którego zostały zaprezentowane infografiki przybliżające postaci Polaków ratujących Żydów. 

Wśród zaprezentowanych postaci znajdują się: Antonina i Jan Żabińscy, ks. Marceli Godlewski oraz Zofia Kossak. Każda z przybliżonych postaci z narażeniem życia własnego i najbliższych angażowała się w ratowanie ludności żydowskiej przed zagładą. Wszyscy uhonorowani zostali medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Infografiki historyczne stanowią jedno z najnowszych, a jednocześnie jedno z najbardziej atrakcyjnych dla odbiorcy działań edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej. Infografiki są swoistą „wizualizacją wiedzy” przedstawioną w ciekawej formie graficznej, która w połączeniu z kwestiami merytorycznymi przekazuje odbiorcom konkretny temat w przystępny i zrozumiały sposób. 

Zachęcamy do korzystania z materiałów przygotowanych przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, a także do kontaktu z edukatorami, którzy pomogą w organizacji zajęć - Wioleta Wróbel (89 521 48 08) oraz Dawid Zagził (89 521 48 14).

 

 

do góry