Nawigacja

Aktualności

Rocznica śmierci „Lufy"

W Rozogach odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą śmierci Henryka Wieliczki „Lufy".

Podporucznik Henryk Wieliczko „Lufa" pochodził z Wilna, walczył w szeregach 5. Brygady Wileńskiej AK, pod dowództwem majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Wiosną 1945 objął stanowisko zastępcy dowódcy 4 szwadronu w odtwarzanej na Białostocczyźnie 5 Brygadzie Wileńskiej AK.

Po demobilizacji 4 szwadronu ppor. Wieliczko pozostał w szeregach działającej na Podlasiu i Białostocczyźnie 6 Brygady Wileńskiej AK.

Zadenuncjowany przez agenta UB, 26 VI 1948 został aresztowany na stacji kolejowej w Siedlcach i postrzelony w trakcie próby ucieczki. Mimo bardzo ciężkiego śledztwa w WUBP w Lublinie zachował niezwykle godną postawę. Skazany na karę śmierci przez WSR w Lublinie, został zamordowany 14 III 1949 w więzieniu na Zamku.

W 2017 r. w Rozogach została odsłonięta tablica poświęcona jego pamięci. 12 marca odbyły się tam uroczystości - w kościele św. Marii Magdaleny miała miejsce Msza św. a po wspólnej modlitwie uczestnicy udali się pod tablicę pamiątkową, gdzie złożyli kwiaty oraz znicze. Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie reprezentował Michał Ostapiuk. 

do góry