Nawigacja

Aktualności

Akcja „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte”

Łukasz Czechyra
Data publikacji 31.08.2023

1 września 1939 r. o godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte. Tego dnia czcimy pamięć żołnierzy, którzy stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji.

  • Uroczystości odbyły się w Lidzbarku Warmińskim.
  • Uroczystości odbyły się w Lidzbarku Warmińskim.
  • Uroczystości odbyły się w Lidzbarku Warmińskim.
  • Uroczystości odbyły się w Lidzbarku Warmińskim.
  • Uroczystości odbyły się w Lidzbarku Warmińskim.
  • Akcja odbędzie się 1 września

Żołnierze Westerplatte, przez siedem dni bohatersko odpierali powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie włączyła się w akcję „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte”, która ma na celu upamiętnienie żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 r. stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji - dr Marcin Płotek oraz dr Krzysztof Kierski zapalili znicze na grobach Aleksandra Ortiana w Ornecie oraz Antoniego Szapiela w Lidzbarku Warmińskim. Historycy olsztyńskiej delgatury Instytutu Pamięci Narodowej wzięli również udział w uroczystościach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowe. Uroczystości odbyły się w Lidzbarku Warmińskim, a dr Krzysztof Kierski wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Aleksander Ortian urodził się 6 sierpnia 1915 r. Odbywał czynną służbę wosjkową w latach 1938-1939. Na Westerplatte przybył 13 sierpnia 1939 r. Kontuzjowany podczas walki, o 1940 r. był jeńcem wojennym w Stalagu I A. Przewieziony do Stalagu 6 J w Krefellminschen przeszedł na status cywilnego pracownika, pracując w gospodarstwach niemieckich. Wiosną 1945 r. po wkroczeniu oddziałów amerykańskich zgłosił się jako ochotnik do batalionu wartowniczego. Skierowany do Francji pełnił służbę wartowniczą do 1946 r. Mieszkał w Ornecie, zmarł 6 maja 1994 r., jego grób znajudje się na cmentarzu w Ornecie. 

Antoni Szapiel urodził się 31 stycznia 1915 r. W 1937 r. został powołany do czynnej służby wojskowej w stopniu szeregowca. Służył w 2. Morskim Batalionie Strzelców w Gdyni-Redłowie. Na Westerplatte przybył 8 VI 1939 r. Od jesieni 1939 r. brał udział w obronie placówki „Przystań”. Po dostaniu się do niewoli przebywał w Stalagu I A do maja 1945 r. Zmarł 22 czerwca 1957 r. Jego grób znajduje się na cmentarzu komunlanym w Lidzbarku Warmińskim.

 

do góry